Linuxinsider
programów do obróbki zdjęć

Darmowe programy do obróbki zdjęć

Darmowe programy do obróbki zdjęć – wybór najlepszych aplikacji. Badania porównawcze, przegląd możliwości wykorzystania i kosztów edytorów zdjęć.

Warto powiedzieć, że oprócz całkowicie darmowych wersji programów, dodaliśmy i „próbne” wersje edytorów. Będą one oznaczone odpowiednim słowem.

Z upowszechnieniem się smartfonów z dobrymi aparatami w archiwum każdego użytkownika istnieje setki, a nawet tysiące różnych zdjęć. Jednak, analizując potem swoją bibliotekę na komputerze, nie zawsze można spotkać udane zdjęcia, czasami spotyka się zły kąt, tło zamazane pole lub niepotrzebny obiekt. Ci użytkownicy, którzy od dawna zajmują się zdjęciem, polecam skorzystać ze specjalnych programów do artystycznej obróbki zdjęć.

Najlepsze darmowe programy do obróbki zdjęć

Najczęściej programy do obróbki zdjęć profesjonalnie naprawdę różnią się od hardware ‚ u dla początkujących – obsługują nowoczesne formaty cyfrowych aparatów fotograficznych, mają bardziej zaawansowane narzędzia do pracy z warstwami i pozwalają na podłączenie zewnętrznych dodatków. Nie wszystkie specjalistyczne narzędzia mają prosty interfejs, i czasami do pracy z nimi trzeba poświęcić czas na studia funkcjonalności. Jednak są wyjątki. Więc porównajmy możliwości najbardziej popularnych aplikacji i dowiemy się, jakie są programy do edycji zdjęć w warunkach domowych, a które można używać profesjonalnie.

GIMP

Jeden z najbardziej zaawansowanych darmowych aplikacji, która nadaje się do łatwej edycji i „głębokiej” obróbki zdjęć. Arsenał możliwości jest imponująca – wsparcie wielowarstwowych obrazów, umiejętność pracy z RAW-format kamer praktycznie wszystkich producentów, konwersję, retuszowanie, praca z poszczególnymi klatkami animowanych rysunków i nawet zintegrowane narzędzia do grafiki wektorowej. Do mieszania efektów oferuje ogromny wybór różnych szablonów.

Z minusów należy pamiętać ograniczoną obsługę HDRi i kilka skomplikowany interfejs dla początkujących użytkowników. Istnieje wersja dla systemu Linux.

Photoscape

Twarda „przeciętna” w naszej kolekcji, który nie jest imponująca, z punktu widzenia profesjonalnych narzędzi, ale ma wszystko, co potrzebne do szybkiej zmiany zdjęć (dlatego program jest bardzo popularny wśród początkujących). Tym bardziej, że menu aplikacji na razie tylko w języku angielskim. Przy całej swojej prostocie edytor obsługuje RAW-format a nawet pozwala na podłączenie wtyczki.

Miłą cechą Do – zintegrowany generator kolaży, za pomocą którego można szybko przygotować do druku rama, składający się z kilku przetworzonych obrazów.

PixBuilder Studio

Dość kontrowersyjny program. Z jednej strony – wygodny polski interfejs, wsparcie dla wielowarstwowych obrazów zewnętrznych wtyczek i stabilność podczas pracy z plikami wysokiej rozdzielczości. Z drugiej – aplikacja nie może otwierać obiekty w formacie RAW, co automatycznie ogranicza zakres stosowania, nie pozwalając obsługiwać „źródła” z nowoczesnych aparatów cyfrowych i zaawansowanych smartfonów. Jeśli nie przeszkadza ten limit, poza tym edytor jest bardzo dobry i można go śmiało polecić „dla nowicjuszy”.

Następny program na naszej liście o darmowe programy do obróbki zdjęć Krita.

Krita

„Nie taka jak wszystkie” edytor zdjęć, który ma dobry zestaw funkcji do obróbki zdjęć (w tym wsparcie dla wielowarstwowych obrazów i narzędzia do pracy z RAW-jak). Jego „iskierka” – obecność specjalnych narzędzi do tworzenia artystycznych obrazów. Z pomocą Krety można symulować zwykły płótno i narysować na nim, jak to robią artyści, tylko „w cyfrze”. W aplikacji istnieje nawet specjalny pojemnik, zawierający prawdziwe instrumenty. Na przykład, frędzle można zarządzać w dynamice.

Z plusów edytora należy pamiętać wysoką prędkość przetwarzania dużych plików, a z wad – brak wsparcia dla języka rosyjskiego. Istnieje wersja dla systemu Linux.

Capture One Pro (Wersja próbna)

Bardzo potężny edytor, w którym wielu specjalistów widzą godną konkurencję Photoshop. Praca z całością lub oddzielną częścią klatki, konwersja kolorów skóry, wsparcie wielowarstwowych zdjęć i zdolność do rozpoznawania pliki RAW z wszystkich nowoczesnych kamer – wszystko to ma Каптур Van. Oczywiście, te opcje są oferowane wraz z zestawem „poważniejszych” możliwości. Takich jak stosowanie efektów, zarządzanie równowagą i korekta profilu kolorów.

Z „żetonów”, należy zauważyć, że funkcja usuwania macierzy kurzu i obecność specjalnej aplikacji do szybkiego podglądu prac na urządzeniu z systemem iOS.

Koszt aplikacji rozpoczyna się od 279 euro, co automatycznie ogranicza ilość potencjalnych odbiorców. Natomiast 30-dniowy Trial-okres nie przycina funkcjonalność, a za miesiąc może podjąć decyzję o celowości zakupu programu.

ACDSee Pro (Wersja próbna)

Profesjonalna wersja popularnej przeglądarki. „Sztuczka” edytora – bardzo wygodne narzędzia do sortowania i konwersję obiektów. Narzędziami edytora można skorygować balans bieli, odcień, jasność i nawet zmienić punkt ostrości. Istnieje duża liczba różnych szablonów do stosowania efektów.

Główną wadą programu – stosunkowo wysoka cena wynosząca $99.99. Niestety, nawet przy takiej cenie nie ma możliwości edycji warstw (funkcja jest dostępna tylko w wersji Ultimate).

W dalszym ciągu naszą listę o najlepsze darmowe programy do obróbki zdjęć Fotor.

Fotor

„3-in-1”-zestaw narzędzi składający się z niezłego edytora, generator kolaży i partii konwertera.

Z ciekawych funkcji aplikacji należy wyróżnić zestaw różnych efektów (w tym światła), które są bardzo wygodne do stosowania. Zasada ich nałożenia jest podobny do algorytmu, który jest używany w Instagram. Należy również pamiętać tryb „pływającej” ostrości Tilt-Shift.

Niestety, interfejs programu nie została przetłumaczona na język polski, jednak nawet mimo to minus, korzystanie z aplikacji jest bardzo łatwe – „użyteczność” jest ponad wszelkie pochwały.

Paint.NET

 

W wyglądzie przypomina standardowy edytor graficzny wbudowany w system Windows. Naprawdę, częściowo program Paint.NET powiela projekt swojego „rodzica”, jednak pod względem funkcjonalności jest daleko z przodu. Narzędzie działa z warstwami, pozwala stylizować zdjęcia i stosować różne efekty (w tym i redukcji „szumów”).

 

W razie potrzeby można rozszerzyć możliwości edytora przez wtyczki. Na przykład, początkowo aplikacja nie obsługuje RAW format, jednak można go „nauczyć” tego za pomocą specjalnego dodatku.

CorelDRAW Graphics Suite (Wersja próbna)

Chyba najmocniejszy wektorowy edytor nowoczesności, który pozwala nie tylko na zmianę obrazu, ale i tworzyć własne projekty. Bardzo często stosuje się przy projektowaniu budynków, wnętrza i części maszyn. Fotografowie pokochali go za „wszystkożerność” formatów (w tym w formacie RAW) i duża liczba wbudowanych efektów.

Program jest napisane ogromna liczba różnych wtyczek, więc CorelDraw jest czasami określane jako „uniwersalny graficznym edytorem na każdą okazję”.

Artweaver (Artweaver Pro)

Mini-kopia Photoshop, do tego darmowy. Program zadowoli wszystkich początkujących fotografów. Artweaver pozwala wyróżnić warstwy, „subtelnie” pracować z gradientem i nakładać różne efekty. Za pomocą tej aplikacji można

usunąć wady w określonej części zdjęcia i edytować obraz całości.

Oczywiście, profesjonaliści z branży funkcjonalności narzędzia nie wystarczą chociażby ze względu na brak wsparcia w formacie RAW, jednak dla początkujących aplikacja będzie całkowicie wykorzystywane.

Pixlr

Poręczny edytor zdjęć, który wywodzi się z tej samej usługi online. Jego podstawową zaletą jest łatwość użycia. Jeśli chcesz w kilka kliknięć wyretuszować zdjęcie, usuwanie efektu „czerwonych źrenic” lub ustawić nowy punkt ostrości, a przy tym nie podróżować do różnych menu, to Pixlr – to optymalny wybór. Program może pochwalić się ponad dwoma milionami kombinacji efektów i filtrów.

Niestety, przy wszystkich zaletach, aplikacja posiada dwa instrumentalne. Jeśli nie ma polskiej lokalizacji błąd można wybaczyć, ale niezdolność do rozpoznawania RAW-obiektów automatycznie przełącza program w kategorii amatorskich edytorów zdjęć.

openCanvas (Wersja próbna)

Program od japońskiego dewelopera, koncentruje się na tworzenie obrazów od podstaw. Za pomocą aplikacji można symulować proces tworzenia prac za pomocą różnych narzędzi – ołówek, olejne pędzla, pióra, pisaki. Przy tym można ustawić właściwości każdego pędzla. Przewidziany jest oddzielny tryb rysowania odpowiednich figur geometrycznych. Cechą programu jest obecność wbudowanego dyktafonu, pozwalającego nagrywać cały proces dzieła pracy, aby następnie wyświetlić go w interfejsie narzędzia.

openCanvas można używać do obróbki zdjęć cyfrowych, ona ma dość dobrym wbudowanym zestawem filtrów i obsługuje popularny format PSD.

Kończy naszą listę o najlepsze darmowe programy do obróbki zdjęć, bonus „Photoshop”.

Adobe Photoshop

Edytor zdjęć, którego nazwa stała się nazwa gospodarstwa domowego w różnych językach. Wszystkie funkcje programu można opisać dwoma słowami – potrafi wszystko. Jeśli „z pudełka” nie ma żadnej specjalistycznej funkcji, to w razie potrzeby można z łatwością znaleźć wtyczki i rozszerzenia funkcjonalności aplikacji.
Przy wszystkich możliwościach edytora ma jeden istotny minus – interfejs tego programu do edycji zdjęć nie można nazwać proste.
Dlatego też, jeśli chcesz po prostu zmienić kolorystykę i zastosować efekt, to warto spojrzeć w stronę alternatywnego oprogramowania. Jeśli zdecydujesz się połączyć swoją działalność z zdjęciem w profesjonalnym tego słowa znaczeniu, to Photoshop to dobry wybór, a nawet „taka” cena abonamentu amortyzuje się bardzo szybko.
Opowiedzieliśmy o wszystkim najlepsze darmowe programy do obróbki zdjęć, które znamy. Jeśli wiesz jeszcze, koniecznie podziel się z nami.

Które z proponowanych programów do obróbki zdjęć najlepsze?

Wszystko zależy od zastosowania. Jeśli chcesz po prostu usunąć czerwone źrenice lub dodać zastępczy efekt – spójrz w stronę prostych edytorów jak Picasa lub Photo! Editor. Trzeba uporządkować bibliotekę i w razie potrzeby zmienić część zdjęć? Skorzystaj ACDSee Pro. Jeśli posiadasz profesjonalnego aparatu i chce opuścić szeregi fanów – zacznij studiować profesjonalny soft The GIMP lub Photoshop. Jakie znacie najlepsze darmowe programy do obróbki zdjęć?

Dodaj komentarz

Most popular

Most discussed