Linuxinsider
Mysz nie działa na komputerze: dlaczego i co zrobić?

Mysz nie działa na komputerze: dlaczego i co zrobić?

W tym artykule, będziemy mówić o tym, co zrobić, jeśli mysz nie działa na komputerze.

Myszka — to genialne urządzenie, które powstało prawie w połowie ubiegłego wieku. Bez tej prostej rzeczy nie jesteśmy w stanie w pełni zarządzać komputerem i laptopem, bo wymiany ma jako taki po prostu nie istnieje. Więc kiedy ona przestaje normalnie pracować lub po prostu „nie”, trzeba jakoś rozwiązać ten problem. Dziś opowiem o tym, dlaczego mysz może nie działać i jakie czynności należy wykonać, by ją reanimować.

Przyczyny problemów i ich rozwiązanie

Tak więc, zebraliśmy możliwe opcje, dlaczego i co zrobić, jeśli mysz nie działa na komputerze

1. Co by zastanowić się, czy urządzenie nie działa lub problem jest w komputerze, należy podłączyć go do innego KOMPUTERA lub laptopa. Jeśli mysz okazała się całkowicie pracy, spróbuj włożyć ją do innego portu na swoim głównym komputerze — wiadomo, że porty USB są często „opinia”, a przekładanie wtyczki daje wynik. Jeśli masz PS/2 mysz, to polecam zakupić specjalny PS/2/USB adapter, co by można było korzystać z urządzenia poprzez dowolny port USB. Sam PS/2 złącze może być dniami wolnymi od pracy, stąd problemy.

Następny krok — uważnie patrzymy na myszkę, w szczególności na led. Jeśli dioda ta świeci się, ale przy tym urządzenie nie chce działać, to chodzi na pewno w „oprogramowania”. Na początek spróbuj po prostu ponownie uruchomić komputer (i nie śmiej się, to działa w bardzo wielu przypadkach) i jeśli to nie pomogło to spróbuj zainstalować sterownik specjalnie dla twojego urządzenia. W tym celu należy wejść na oficjalną stronę producenta i pobrać żądaną sterownika.

Sprawdzić kompatybilność sterowników

W niektórych przypadkach problem może wystąpić po zainstalowaniu tego lub innego — prawdopodobnie w systemie konflikt, w wyniku czego mysz przestaje reagować na jakiekolwiek działania. Często coś podobnego dzieje się w przypadku dostania się wirusa do komputera. Co robić w takich sytuacjach? Zaleca się uruchomić komputer w trybie awaryjnym i sprawdzić działanie „gryzonia”. Jeśli to działa, to albo usuwamy zainstalowany program, albo откатываем system do wcześniejszej daty. I oczywiście, nie zapomnij przeskanować KOMPUTER w poszukiwaniu wirusów.

Ciekawe, że z błędem częściej spotykają się użytkownicy PS/2 myszy. Dlaczego? Rzecz w tym, że wtyk, który jest używany w takich urządzeniach, nie jest idealny. Składa się on z wielu kontaktów (этакие kołki), które mają właściwości zginania. Na przykład, jeśli wyjmujesz wtyczkę z portu i włożeniu go z powrotem, po czym myszka przestała działać. Najwyraźniej niektóre kołki wygięty i należy je odesłać w zwykły pozycji. Można to zrobić na przykład za pomocą zwykłej pęsety lub czegoś ostrego (może podejść nawet najbardziej zwykły długopis). USB myszy całkowicie pozbawione tego problemu poprzez bardziej przemyślany system.

Teoretycznie może być uszkodzony przewód. Zdarza się to rzadko, gdyż nie jest on narażony na silne obciążenia mechaniczne. A jednak zwierzęta często прогрызают przewód. Tak więc, należy dokładnie zbadać go pod kątem zewnętrznych uszkodzeń i jeśli w ogóle was nie wykryto, to robimy następujący: bierzemy do ręki myszkę i zaczynamy poruszać przewód. Jeśli wskaźnik (dioda led) w tym momencie zaczyna migać, to, sądząc, że sprawa jest naprawdę w przewodzie. Należy go wymienić, choć w większości przypadków taniej będzie kupić nowego „gryzonia”.
W przypadku, jeśli używasz myszy bezprzewodowej, to najczęstsza przyczyna problemów — севшая bateria, a także problem ze sterownikiem Bluetooth-odbiornik.

Teraz sprawdźmy przycisku

2. Teraz przechodzimy do przycisków i kółka myszy. Jeśli chodzi o przyciski, to uszkodzenie jednej z nich lub obu jest najczęściej związane z mechanicznej awarii. Teoretycznie, można перепаять układu, ale zazwyczaj jest to ekonomicznie nieopłacalne — nowa mysz kosztuje tyle samo, jeśli nie taniej. Ale jeśli robi kółko, to ma sens rozebrać urządzenie i oczyścić go z brudu — w kółko nawija się włosy i innych „uroków”, które zakłócają jego pracy. Spróbuj wyczyścić kółka, wszystko powinno wrócić do normy.

Kontynuując rozmowę o przyciskach, nie można nie wspomnieć o tym, że dla dodatkowych przycisków, które znajdują się po bokach myszy (są one zwykle wykorzystywane w grach), konieczna jest instalacja innych sterowników, które są w komplecie z urządzeniem. Również można je pobrać na stronie producenta.
W tym przypadku, jeśli mysz nadal działa, ale nie do końca adekwatne, np. skacze na boki, coś w tym może być wina jak błoto (w przypadku kulkowe pachami to, można powiedzieć, w porządku), jak i problemy z ustawieniami.

Jedli w pierwszym przypadku wystarczy wyczyścić urządzenie przed brudem, to w drugim trzeba pobawić się z ustawieniami. Na przykład, spróbuj ustawić czułość gadżetu. Jak to zrobić, opisałem wcześniej.

Jeśli problemy z неработоспособностью występują w grach, raczej, mysz nie działa w danej sytuacji, to problem na 99% leży w ustawieniach samej gry.

Czego nie robić?

Jeśli niedawno kupiłeś mysz, która jest na gwarancji, i przestała pracować, to nie próbuj jej naprawiać samodzielnie — może to spowodować utratę gwarancji.

Możesz doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, jeśli się go naprawiać samodzielnie, bez potrzebnych do tego umiejętności. Dlatego polecam z podobnymi problemami zwracać się do specjalistów.

Oto i wszystko. Teraz znasz przyczyny, dlaczego mysz nie działa na komputerze i możliwe sposoby rozwiązania. Na koniec powiem, że w większości przypadków problem rozwiązać dość łatwo samemu, do tego trzeba tylko znaleźć przyczynę problemu, który najczęściej polega na „oprogramowania”. Będą pytania, skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Most popular

Most discussed