Linuxinsider

Nie działa klawiatura w laptopie. Co robić?

W tym artykule, będziemy mówić o tym, co zrobić, jeśli u ciebie nie działa klawiatura w laptopie.

Klawiatury nazywa się zestaw znajdujących się w określonej kolejności klawiszy pozwalający na zarządzanie tym lub innym urządzeniem, którym w naszym przypadku jest laptop. Ponadto, klawiatura jest jednym z najważniejszych urządzeń do wprowadzania informacji. Oczywiście, dla tabletów i smartfonów nie jest wymagane, jednak w pełni korzystać z komputera PC lub tego samego laptopa bez niej niemożliwe.

Awaria oprogramowania

Należy zacząć od najbardziej powszechne problemy, które można rozwiązać samodzielnie. W tym przypadku chcę rozważyć błąd oprogramowania.

Jak to wygląda? Wystarczy włączyć laptopa po dłuższej chwili bezczynności i rozumie, że klawiatura nie działa. Pierwsze, co trzeba zrobić — nie wpadać w panikę, jak to lubią robić niektóre osobowości. Całkiem możliwe, że problem пустяковая i decyduje się ona na minutę.

Pierwszym krokiem jest ponowne uruchomienie laptopa. Możesz to zrobić za pomocą myszy lub touchpada. Uruchom ponownie urządzenie lub, jeśli masz chęć, wyłączamy i włączamy ponownie. Zapewniam, że procent w 60% po restarcie klawiatura będzie działać ponownie. Chodzi o pewnej awarii oprogramowania, który, być może, doszło na etapie ładowania systemu operacyjnego. Jeżeli w ten sposób ci pomógł, to dalej artykuł możesz nawet nie czytać.

Jeśli nie pomaga, wtedy ponownie uruchomić urządzenie ponownie i jak tylko zaczyna się ładować, staramy się wejść w BIOS. W tym celu należy nacisnąć na klawisz TAB, a jeśli nie pomaga, to na F10 lub DEL. Już jeden z tych wariantów na pewno musi się udać. Jeśli udało ci się to zrobić, to fizycznie klawiatura działa i to mówi o tym, że problem na 99% nie mechaniczna.

Trzeba wyjść wyjść z BIOS i uruchomić urządzenie. Najprawdopodobniej klawiatura nie będzie działać, ale nie martw się, spróbujemy zmusić jej to zrobić. Aby to zrobić, trzeba będzie przywrócić system w momencie, gdy była w dobrym stanie. Jak to zrobić, ja już mówiłem na stronach serwisu. Cofnąć do wcześniejszego musi pomóc.

W niektórych przypadkach można ponownie zainstalować system operacyjny, ale to sami rozumiecie, nie jest to przyjemny proces, wraz z którym, nawiasem mówiąc, można usunąć ważne informacje.

O sterownikach

Jeśli u ciebie nie działa klawiatura w laptopie, bardzo ważne jest, aby sprawdzić ten element ponieważ problemy ze sterownikami zdarzają się bardzo często

Niektóre problemy z urządzeniami bezpośrednio związane ze sterownikami. Mogą one, na przykład, całkowicie nie istnieć lub być uszkodzone. W przypadkach z laptopem tej chwili bardzo istotne, ponieważ prawie dla każdego komponentu trzeba instalować swój sterownik.

Poszukaj na obudowie nazwę swojego modelu laptopa, po czym wejdź na stronę producenta i znajdź sterownik dla określonego modelu. Wśród nich zdecydowanie musi być sterownik dla klawiatury. Pobierz je i zainstaluj. Bardzo prawdopodobne, że po tym zabiegu klawiatura działa.

Problem w „sprzęcie”

Jeśli nic z powyższego nie pomaga, to problem może być związany z żelazem. Najczęściej cierpi na pociąg. Jak twierdzą ludzie, którzy już rozbierali laptopy, dostęp do linii — nie ma problemu, do tego w sieci można znaleźć podręczniki o tym, jak to zrobić. Ale zanim zaczniesz rozbierać urządzenie, zastanów się, czy problem dotyczy na niego gwarancja. Jeśli tak, to rozebranie go nie można! Zanieś laptopa do tego sklepu, gdzie można go kupić wraz z dowodem zakupu i oddaj go do naprawy (bezpłatnie oczywiście). W niektórych przypadkach zakupy łatwiejsze do wymiany laptopa na nowy niż naprawiać.

Załóżmy, że rozebrano obudowa i dotarli do linii. Co dalej? A dalej trzeba uważnie zbadać go pod kątem utleniania lub uszkodzeń. Jeśli żadnych zewnętrznych oznak uszkodzenia nie, to wyczyść go za pomocą gumki. Alkoholem i innymi płynami korzystać nie polecam, tak jak to może mieć negatywny wpływ na wydajność linii. Zebrać laptopa, włączam go i sprawdzasz klawiaturę.

Brud i kurz

Polecenie może być śmieszne, ale naprawdę często nie działa klawiatura w laptopie właśnie z tego powodu.

W żadnym przypadku nie zapominamy o brud i kurz, które bardzo lubią gromadzić się pod klawiszami. Dziwne, ale klawiatura może nie działać właśnie z tego powodu. Co robić? Jako jeden z wariantów, można usunąć wszystkie klawisze (niektóre modele z łatwością pozwalają to zrobić), aby usunąć cały brud i przeczyść styki gumką. Jeśli przeprowadzenia tej procedury nie można, trzeba demontować urządzenia, by dostać się do klawiatury, a nie jest to takie łatwe, ponieważ trzeba będzie rozebrać dobre pół laptopa.

Jeśli klawiatura nie działa z powodu przelanej cieczy(napój, herbata)

Spójrzmy prawdzie w oczy — laptop jakby przyciąga do siebie płynu, ponieważ praktycznie każdy z nas, kto ma urządzenie, zawsze rzucają się na niego tę lub inną ciecz. Jeśli do zwykłej klawiaturze komputera to najczęściej kończy się bezobjawowo, to do laptopa to raczej nie jest to fatalny przypadek. Jeśli coś rozlany na klawiaturę, należy natychmiast wyłączyć laptopa, wyjąć z niego baterię i włączyć gadżet w taki sposób, że ciecz wylała się z niego.

Po należy rozebrać urządzenie. Czy warto to robić, jeśli urządzenie jest na gwarancji, to zależy od ciebie, ale to na pewno nie przypadek gwarancyjny, więc naprawiać laptopa za darmo nikt ci nie będzie.

Jeśli mimo wszystko rozebrali urządzenie, a następnie umieścić go w suchym miejscu. Просушивать najlepiej w temperaturze pokojowej, bez użycia „powietrznej” techniki w postaci suszarki do włosów. Просушивать laptop potrzebuje co najmniej jednego do dwóch tygodni — bądź cierpliwy. Tylko wtedy można zebrać go i włącz.

Problemy mechaniczne

Nie działa klawiatura w laptopie. Co robić?

Jeśli klawiatura nie działa na laptopie z wszystkich przycisków, to przygotujcie się do zakupu nowej klawiatury.

Mechaniczne problemy są zwykle związane z upadkiem laptopa lub gdy coś ciężkiego spada na niego. W tym przypadku może nie działać jak jeden przycisk i kilka. Rzadziej — cała klawiatura. Najprawdopodobniej pomoże tylko wymiana, a samemu to nie jest takie proste, dlatego polecam skontaktować się z autoryzowanym serwisem.

To samo dotyczy tych przypadków, gdy klawiatura w ogóle nie wydaje żadnych oznak życia, co byś z nim nie robili.

Oto i wszystko. Zdemontowaliśmy wszystkie możliwe przyczyny tego, dlaczego nie działa klawiatura w laptopie

Dodaj komentarz

Most popular

Most discussed