Linuxinsider
Jak zrobić bootowalny usb Ubuntu

Jak zrobić bootowalny usb Ubuntu

Dyski optyczne odchodzą w przeszłość. Wiele modeli komputerów przenośnych i wszystkie netbooki już są dostępne bez wbudowanego napędu optycznego. I coraz częściej do instalacji systemów operacyjnych są używane USB-pendrive. Jest to związane z ich taniość i możliwość wykonywania zastępowanie wiele razy.

Dowiemy się, jak zrobić bootowalny usb Ubuntu w otoczeniu dystrybucji Linuksa, przy czym nie ma znaczenia co interesujące nas narzędzia są łatwe w instalacji z oficjalnych repozytoriów. Możemy również rozważyć utworzenie bootowalnej pendrive Ubuntu w Windows.

Zapytam: obraz Ubuntu — to jest to, o czym mówimy w tym artykule, ale na miejscu tej dystrybucji może być każdy inny sposób Linux. Nic się nie zmieni, oprócz wielkości pamięci USB: na samym końcu artykułu dotykamy, jak zainstalować pełną Ubuntu na pendrive i uzyskać w pełni działający system. Do tych celów trzeba będzie urządzenie z większą ilością pamięci.

Niech już w końcu dowiemy się, jak zrobić bootowalny usb Ubuntu najprostszym sposobem.

Jak zrobić bootowalny usb Ubuntu w Windows

Załóżmy, można pobrać obraz Ubuntu z oficjalnej strony internetowej i chcesz zapisać go na dysku flash usb. Jeśli trzeba to zrobić w systemie Windows, to najprawdopodobniej jeszcze nie używali Linuksa i nie wiesz, jak nagrywać obrazy. Więc powiem, że po prostu skopiować obraz na pendrive nie pomoże, trzeba to nagrać obraz Ubuntu na pendrive.

Najlepszym programem do tworzenia dysku startowego pendrive Ubuntu w Windows, jak i w ogóle do nagrywania obrazów iso na pendrive ‚ a, uważam, że Rufus. Program doskonale działa, łatwy w użyciu, i nic nie trzeba instalować. Można go pobrać z linku.

KROK 1

Podłącz dysk flash usb do komputera i uruchom program:

KROK 2

Wybierz urządzenie, do którego będzie wpis, to jest twój pendrive:

KROK 3

Zaznacz pola wyboru Szybkie formatowanie, Utworzyć dysk startowy, a następnie z listy rozwijanej należy ustawić wartość ISO obraz:

KROK 4

Wybierz obraz Ubuntu czy innej dystrybucji za pomocą przycisku:

KROK 5

Naciśnij przycisk Start, aby rozpocząć nagrywanie:

Wszystko, pozostało poczekać do zakończenia nagrywania, i rozruchowego dysku flash gotowa. Dalej można ponownie uruchomić komputer i przejść do instalacji.

JAK ZROBIĆ DYSK PENDRIVE UBUNTU LINUX

W Linux omówimy kilka sposobów na dysk pendrive Ubuntu. Pierwszy sposób — poprzez terminal, za pomocą standardowego narzędzia kopiowania dd.

KROK 1

Podłącz dysk flash usb, a następnie określ nazwę urządzenia w systemie. Zazwyczaj jest to /dev/sdb1, ale może być i inny. Aby mieć pewność, zobacz wszystkie podłączone urządzenia za pomocą fdisk:

fdisk -l

Urządzenie Rozruchowe Start Koniec Sektora Size Id Typ
/dev/sdb1 * 2048 15693823 15691776 7,5 G c W95 FAT32 (LBA)

Jak widać, dla pendrive tutaj podana jest system plików FAT32, a także jej rozmiar w gb — 7,5 G.

KROK 2

Uruchom kopiowanie obrazu na pendrive poleceniem:

dd if=~/Downloads/ubuntu.iso of=/dev/sdb1

Tutaj mam na myśli? co ~/Downloads/ubuntu.iso — to obraz instalacyjny, a /dev/sdb1 — twoim pendrive.

KROK 3

Poczekaj na zakończenie procesu tworzenia dysku startowego pendrive Ubuntu, i gotowe.

O wiele bardziej wygodne nagrywanie obrazów na pendrive za pomocą graficznych narzędzi. W Linuksie też jest program do tworzenia dysku startowego pendrive Ubuntu. Nazywa się ona Unetbootin. Bardzo ją po prostu zainstalować z oficjalnych repozytoriów każdej dystrybucji, nazwę pakietu jest taka sama.

Na przykład w Ubuntu:

sudo apt-install unetbootin

Przyjrzyjmy się, jak z jej pomocą zrobić dysk pendrive Ubuntu.

KROK 1

Podłącz pendrive i uruchomić program poleceniem:

unetbootin

KROK 2

Ustawić przełącznik w położeniu Obraz dysku:

KROK 3

Wybierz obraz instalacyjny za pomocą przycisku z ikoną [ù…

KROK 4

Wybierz urządzenie do nagrywania i naciśnij OK.

Rozruchowego dysku flash Ubuntu gotowa. Można instalować system. Ale teraz nadaje się tylko tego, jeśli chcesz pełną dysk usb z możliwością zabudowy na niej programów i zmiany plików konfiguracyjnych, należy zainstalować Ubuntu na pendrive.

INSTALACJA UBUNTU NA PENDRIVE

W rzeczywistości, to nie jest tak trudne, jak ci się teraz wydaje. To jest Linux — tutaj możesz robić, co chcesz, w tym i zainstalować system na pendrive.

Najpierw wykonaj wszystkie jak podczas normalnej instalacji, aż dojdziesz do partycjonowania dysku twardego. W oknie wyboru sposobu znaczników, wybierz Inną opcję:

Dalej w oknie dialogowym układ dysku, zobaczysz dwa podłączonych do systemu na dysku, jeden z nich — dysk twardy, z drugiej — pendrive. Ustalić, kto tu jest kim, można w rozmiarze:

W przeciwieństwie do zwykłej instalacji rozruchowego dysku flash Ubuntu nie wymaga partycji swap, on nawet jest przeciwwskazane, ponieważ system będzie bardzo często zastępować dane, i tak możesz tylko zmniejszyć czas życia pendrive. Inne sekcje też nie można dzielić tak, jak podczas normalnej instalacji. Wystarczy utworzyć jedną partycję z systemem plików ext2. Trzeba wybrać właśnie ten system plików, aby znowu zmniejszyć ilość rekordów na dysku.

Dalej wykonać instalację jak zwykle. Rozruchowego dysku flash została pomyślnie utworzona, ale po zakończeniu procesu ważne jest, aby wykonać kilka ustawień, wszystkie w tym samym celu — zmniejszyć ilość rekordów na dysku.

Dalej wykonać instalację jak zwykle. Rozruchowego dysku flash będzie pomyślnie utworzona, ale po zakończeniu procesu ważne jest, aby wykonać kilka ustawień, wszystkie w tym samym celu — zmniejszyć ilość rekordów na dysku.

Trzeba dla wszystkich partycji dodać opcje noatime i nodiratime. A także foldery z plikami tymczasowymi podłączyć do pamięci.

Aby to zrobić, otwórz plik /etc/fstab i dodać do niego takie linijki:

vi /etc/fstab

tmpfs /tmp tmpfs rw,size=100m 0 0
tmpfs /run tmpfs rw 0 0
tmpfs /var/lock tmpfs rw 0 0
tmpfs /var/log tmpfs rw,size=10m 0 0

Następnie dla wszystkich partycji, umieszczonych na pendrivie, dodaj powyższe opcje. Na przykład, było:

/dev/sdb1 / ext4 errors=remount-ro 0 1

Zrób:

/dev/sdb1 / ext4 errors=remount-ro,noatime,nodiratime 0 1

Jeszcze, jeśli nie zamierzasz instalować programy, można wymusić ponowne przetworzenie pliku root w trybie tylko do odczytu.

Ważne jest, aby pamiętać, że rozruchowego dysku flash Ubuntu z zainstalowanym na niej systemem operacyjnym — nie jest dobry pomysł. Ilość zapisów do pamięci USB jest ograniczona, więc, mimo, że wszystkie wymienione tutaj optymalizacji i zwiększenia wierszy usługi nośnika, nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy urządzenie ulegnie awarii. Ta opcja działa, ale nie niezawodnego systemu.

Oto i wszystko. Zdemontowaliśmy to, jak zrobić bootowalny usb Ubuntu. Myślę, że nawet początkujący poradzi sobie z tym zadaniem 🙂

WNIOSKI

To wszystko, omówiliśmy najbardziej proste sposoby zrobić bootowalny usb Ubuntu czy innej dystrybucji zarówno w Windows, jak i Linux. Teraz można nawet ustawić pełny system na pendrive. Jeśli masz jakieś pytania, proszę zadawać je w komentarzach.

Dodaj komentarz

Most popular

Most discussed